VII Festiwal Kultury Tatarskiej 2019-06-29 do 30

Home  »  Aktualności  »  VII Festiwal Kultury Tatarskiej

W dniach 29-30 czerwca 2019 roku w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej (Skansen) w Wasilkowie odbył się VII Festiwal Kultury Tatarskiej zorganizowany przez Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej. Celem imprezy było przybliżenie kultury Tatarów polskich mieszkańcom Podlasia.

W imieniu organizatorów gości i uczestników powitał prezes ZTRP Jan Adamowicz. Przy pięknej pogodzie i w przepięknym otoczeniu na scenie pod błękitnym niebem, udekorowanym białymi chmurkami, wystąpiły tatarskie zespoły i artystka z Krakowa. Joanna Broda, osoba filigranowa, z wielkim wdziękiem zatańczyła kilka tańców do różnorodnej muzyki tureckiej, stosownie zmieniając stroje.

Następnie zaprezentował się tatarski Zespół Dziecięco-Młodzieżowy „Buńczuk” działający od 1999 roku przy Muzułmańskiej Gminie Wyznaniowej w Białymstoku. Obecnie prowadzi go Anna Mucharska. Z powodu choroby kilku członków, zespół wystąpił w zmniejszonym składzie. Mimo to przygotowany program został zrealizowany. Maluchy doskonale poradziły sobie ze zmianą układu tańca, w trakcie występu. Zaprezentowano również taneczną scenkę zaręczyn.

Swój program zaprezentował także czeczeński zespół „Łowzar”.

Konferansjerem całego koncertu był Dariusz Szehidewicz. W ciągu każdego dnia zespoły występowały dwukrotnie.

W czasie festiwalu można było podziwiać łuczników konnych podczas IX Zawodów Łucznictwa Konnego Tatarów Polskich, sokolników prezentujących umiejętności swoich pupili, spróbować potraw regionalnych, w tym i tatarskich, spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku, szermierce, lub zakupić pamiątki na stoiskach twórców ludowych.

Po zakończeniu wydarzenia wszyscy byli zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi.

Organizatorom należy się podziękowanie za trud przygotowania imprezy.

Halina Szahidewicz