DWUDZIESTOLECIE „BUŃCZUKA”! 2019-12-14

Home  »  Aktualności  »  DWUDZIESTOLECIE „BUŃCZUKA”!

DWUDZIESTOLECIE „BUŃCZUKA”!

To wręcz niewiarygodne, jak ten czas szybko leci! Nawet się nie spostrzegliśmy, a naszemu Tatarskiemu Zespołowi Dziecięco-Młodzieżowemu „Buńczuk” stuknęło dwadzieścia – DWADZIEŚCIA – lat! Wymarzony został bowiem, założony i prowadzony przez pełną twórczych pragnień Halinę Szahidewicz w roku 1999. Tak, proszę Państwa, było to dwadzieścia lat temu! Ileż w tym czasie przewinęło się przez „Buńczuk” osób, ileż się tam natańcowało, ileż naśpiewało…

I z tej też pięknej okazji 20-lecia, 14 grudnia 2019 roku, w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku odbył się uroczysty koncert jubileuszowy naszego „Buńczuka”. Sala była pełna gości nie tylko z Białegostoku i okolicy, ale również przybyłych specjalnie z tej okazji m.in. z Gdańska, Krakowa, Warszawy oraz Wrocławia. Pojawili się przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, organizacji kulturalnych oraz społecznych. Był mufti Tomasz Miśkiewicz – przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP, Jan Adamowicz – prezes Rady Centralnej Związku Tatarów RP, przewodniczący muzułmańskich gmin wyznaniowych: z Białegostoku – Lilla Świerblewska, z Bohonik – Maciej Szczęsnowicz, z Gdańska – Olgierd Chazbijewicz, a także wiele, wiele jeszcze godnych szacunku osób. Wszystkich powitano najserdeczniej, dziękując, że zechcieli współuczestniczyć w tym wyjątkowym dla całej tatarskiej społeczności wydarzeniu.

Koncert prowadziły Monika Szczęsnowicz i Joanna Smolska, z zespołem związane długo i na rozmaite sposoby. Od czasu do czasu sekundowała im Anna Mucharska, która od roku 2012 sprawuje opiekę nad „Buńczukiem”. Wieczór rozpoczął się krótkim wystąpieniem Haliny Szahidewicz, która ze wzruszeniem przypomniała historię zespołu. Te dwadzieścia lat stanowi jej dzieło! Miłym docenieniem kilkudziesięcioletniej działalności naszej Seniorki była Gwiazda Za Zasługi dla Tatarów na Wstędze, którą uhonorowana została przez kapitułę orderową Związku Szlachty Tatarskiej byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego i Narodowego Centrum Kultury Tatarów Rzeczypospolitej w Gdańsku. Odznaczenia dokonał Omar Murza Asanowicz, sekretarz ZSTBWKL. Jednocześnie, w imieniu prezesa Narodowego Centrum Kultury Tatarów RP, wręczył Halinie Szahidewicz medal Za Zasługi dla NCKTRP. Uhonorował nim również Annę Mucharską, Monikę Szczęsnowicz, Joannę Smolską, Elwirę Szehidewicz, Sylwię Smolską, Elwirę Kudrzycką oraz Stefana Szehidewicza. Założycielka zespołu oraz jego obecna opiekunka odebrały jeszcze wiele wyróżnień, gratulacji i dobrych życzeń.

I rozpoczęły się występy: przegląd wszystkiego, czego przez dwadzieścia lat działalności zespół się nauczył, z czym występował i za co zbierał oklaski oraz wyrazy uznania. Występowali najmłodsi członkowie „Buńczuka” – Judyta Jurek i Milena Kudrzycka, śpiewali Anna Mucharska, Elwira Kudrzycka, Selim Mucharski i Adam Półtorzycki, wiersze recytowały m.in. Anna Mucharska, Joanna Smolska i Monika Szczęsnowicz, Selim Mucharski wraz z Adamem Półtorzyckim pojawili się udanie w tańcu pasterzy, Kamila Iljasiewicz-Leszczyńska oraz Dżaneta Miśkiewicz jak zawsze brawurowo wykonały baszkirski taniec – kukułkę. Były jeszcze tańce solowe, w parach oraz całego zespołu. Program się przeplatał: tańce, piosenki, recytacje, a wszystko gorąco nagradzane oklaskami.

Pewnie można by tak ciągnąć przez pół nocy, ale ważne, aby zatrzymać się we właściwym momencie. Jeszcze Mufti RP Tomasz Miśkiewicz wraz z Rozalią Bogdanowicz – sekretarzem Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP złożyli serdeczne gratulacje Halinie Szahidewicz, Annie Mucharskiej i całemu zespołowi, zaś Anna Mucharska przekazała założycielce „Buńczuka” kosz dwudziestu wspaniałych czerwonych róż. Wzruszeń, uścisków i życzeń na następne dwudziestolecie było co niemiara. A po tych wszystkich emocjach dla ducha czekało coś również dla ciała. Na przesmaczny poczęstunek zapraszał Maciej Szczęsnowicz, czyli tatarskie jadło od Mahmeda. Płow był naprawdę wspaniały, szaszłyki niewiele mu tylko ustępowały. Na deser natomiast było najlepsze na świecie ciasto drożdżowe od Zofii Szczęsnowicz. I tak, proszę Państwa, zakończył się ten świetny wieczór dwudziestolecia Tatarskiego Zespołu Dziecięco-Młodzieżowego „Buńczuk”. Wszystkiego najlepszego na kolejne dwadzieścia lat!

Musa Czachorowski