45 lat Orientów Sokólskich 2021-07-01

Home  »  Aktualności  »  45 lat Orientów Sokólskich

Tak w życiu bywa jeśli dwie przyjazne wobec siebie osoby, wpadną na jeden ten sam pomysł wówczas wyjdzie z tego pożyteczna rzecz. Tak stało się 45 lat temu w Sokólskim Ośrodku Kultury. Pewnego dnia jesienią 1975 roku jego ówczesna dyrektor Walentyna Siniakowicz i zatrudniony w nim Maciej Konopacki wymienili między sobą zbieżne pomysły. Obu zależało aby wypromować na szersze wody zagadnienia dotyczące grupy etnicznej Tatarów Polskich, których największa ilość w kraju zamieszkiwała na Podlasiu w tym w powiecie sokólskim, należącym wówczas do Województwa Białostockiego. Uzgodnili wspólnie posiadając wsparcie pozostałych pracowników ośrodka plan imprezy, na którą miała się złożyć sesja naukowa, występy artystyczne, wieczór towarzyski i na drugi dzień wycieczka do Bohonik i Kruszynian.

Ów wspólny pomysł pani dyrektor Siniakowicz i Macieja Konopackiego został zrealizowany 26 i 27 czerwca 1976 r. Imprezie tej nadano tytuł „Orient Sokólski – prawda i legenda”. Nastąpiło to przy zgodzie władz wojewódzkich i powiatowych.

Impreza upamiętniająca Orienty odbyła się 1 lipca w Sokólskim Ośrodku Kultury. Złożyła się na nią: wystawa archiwalnych fotografii ze zbiorów Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku/Białostockiego Osrodka Kultury. Wystawa została zrealizowana przez Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa w ramach festiwalu Wschód Kultur/ Inny Wymiar 2020. Przed otwarciem wystawy gości powitała w imieniu nieobecnej dyrektor ośrodka Barbary Maj Pani Agnieszka Kozakiewicz. Słowo wstępne do wystawy wygłosił Mariusz Bieciuk – przypominając, że Centrum Zamenhofa zajmuje się  także dziejami mniejszości etnicznych i narodowych badając wielokulturowość Podlasia. Po zwiedzeniu wystawy, która podobała się uczestnikom wydarzenia, wśród nich znaleźli się nie tylko Tatarzy Polscy ale mieszkańcy Sokółki a nawet Białegostoku. Po obejrzeniu wystawy wszyscy udali się do Kina „Sokół” na dalszą część imprezy. W kinie gości powitała w imieniu dyrekcji Sokólskiego Ośrodka Kultury pani Agnieszka Kozakiewicz. Następnie dr Aleksander Miśkiewicz podzielił się swymi wspomnieniami począwszy od pierwszego po wszystkie Orienty Sokólskie, których był uczestnikiem. Wiele ciepłych słów poświęcił nieżyjącemu już Maciejowi Konopackiemu oraz byłej pani dyrektor Walentynie Siniakowicz, a także wiele serdeczności przekazał jej następczyni Elżbiecie Ceglarskiej i kierującej po niej SOK Krystynie Andrzejewskiej. To była ich wielka zasługa że nadal kontynuowane były Orienty Sokólskie, za to też podziękował również pracownikom Sokólskiego Ośrodka Kultury będącym na emeryturze: Danucie Łotowskiej, Ewie Petelczyc i Celinie Łuckiewicz, współtwórczyni także Muzeum Ziemi Sokólskiej. Potem odbyła się prezentacja multimedialna dotyczące pierwszego i drugiego Orientu Sokólskiego, wyświetlony został film nakręcony przez Polską Kronikę Filmową w 1958 r. pt. „Kurban-Bajram”. Film wzruszył widzów, dlatego że uczestnicy zobaczyli na nim swoich bliskich, których większości nie ma już pośród nas. Po filmie zaprezentował się znany większości zebranych Tatarski Zespół Dziecięco-Młodzieżowy „Buńczuk” pod kierownictwem Anny Mucharskiej.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się:

Jan Adamowicz – Prezes Rady Centralnej Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej, Dżenetta Adamowicz Sekretarz Rady Centralnej Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej, Dagmara Sulkiewicz przedstawicielka Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego RP, Lila Asanowicz – Prezes Oddziału bohonickiego Związku Tatarów oraz Członkini Zarządu Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Bohonikach, Maciej Szczęsonowicz – Przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Bohonikach, Anna Mucharska – Skarbnik Rady Centralnej Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Kierownik Tatarskiego Zespoły Dziecięco-Młodzieżowego „BUŃCZUK”, Krzysztof Mucharski Członek Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP oraz Członek Rady Centralnej Związku Tatarów RP. Media reprezentowali Telewizja Sokółka oraz Twoja Telewizja Regionalna w Sokółce.

W trakcie imprezy odczytano list dr Dżemili Smajkiewicz-Murman z Gdańska, uczestniczki pierwszego Orientu Sokólskiego:

„Szanowni Organizatorzy, Prelegenci, Artyści z Tatarskiego Zespołu Dziecięco-Młodzieżowego „Buńczuk” oraz zgromadzeni Goście. Serdecznie dziękuję za zaproszenie. Z przyczyn niezależnych nie mogę być razem z Wami. Szczęśliwa jestem, że dane mi będzie uczestniczyć razem jedynie duchem na tak ważnej dla Nas Tatarów imprezie. Nigdy nie zapomnę powitania na pobliskiej stacji Dworca PKP Sokółka – zielonego transparentu obwieszczającego pierwszy Orient i słowa powitania delegatów, szczególnie funkcyjnego Zawiadowcy tejże Pana Stefana Jasińskiego. Wszystkim Państwu życzę udanej i bezpiecznej imprezy, wielu miłych wrażeń z nadzieją na kolejne spotkania w tym miejscu oraz dużo zdrowia w trudnym pandemicznie czasie.

Honorowa Przewodnicząca Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku, Członkini Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej, Dżemila Smajkiewicz-Murman”

Tekst: Edyta Wiśniewska, Aleksander Miśkiewicz

Tagged with: , , ,